W domach wielu osób z pewnością znajdą się rzeczy określane mianem elektrośmieci. Zawadzają one w mieszkaniach, gdyż bardzo często nie wiemy, gdzie oddać elektro śmieci. Elektroodpady nie mogą bowiem trafić na wysypisko śmieci. Są bowiem bardzo groźne.

 

Co zaliczamy do elektrośmieci?

Do elektroodpadów należą między innymi:

-sprzęt radiowo-telewizyjny;

-urządzenia AGD;

-komputery;

-baterie;

-klimatyzatory;

-zabawki: tory wyścigowe, elektryczne kolejki;

-termostaty, czujniki dymu, regulatory ciepła;

-telefony komórkowe;

-świetlówki, lampy metahalogenowe.

Sprzęty te zawierają niebezpieczne substancje, w tym także metale ciężkie. Kiedy korzystamy z urządzeń elektrycznych lub elektronicznych nie są one groźne, nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Sytuacja zmienia się, kiedy urządzenia te zdemontujemy lub wyrzucimy. Substancje w nich zawarte przedostają się do gleby, wód i powietrza, którym oddychamy.

Gdzie oddać elektrośmieci?

Możliwości pozbycia się elektrośmieci mamy kilka. Jedną z nich jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą bezpłatnie pozostawić elektro śmieci w Punkcie Zbierania Odpadów Elektrycznych i Elektronicznych, który znajduje się przy ulicy Buforowej 2. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny możemy do tego punktu przywieść sami, ale firma może go także odebrać spod wskazanego adresu. Firma odbiera większe ilości bezpłatnie. Użytkownikom sprzętu, którzy przekażą elektrośmieci zostanie wydana Karta Przekazania Odpadu. Jest to ważny dokument dla przedsiębiorstw, instytucji i firm a czasami dla osób prywatnych. Dzięki niemu w razie kontroli mogą wykazać, że elektroodpadów pozbyły się zgodnie z prawem. Firma kieruje swoje usługi do przedsiębiorstw, firm i instytucji, ale również do osób prywatnych. Elektrośmieci zgodnie z prawem mogą więc pozbyć się dzisiaj wszyscy.

Inne możliwości pozbycia się elektrośmieci

Warto pamiętać, że kupując nowe urządzenia elektroniczne i elektryczne możemy stare zostawić w sklepie. Warto o tym pamiętać, gdyż zdarzają się sprzedawcy, którzy nie informują o tym klientów lub odmawiają przyjęcia starej lodówki czy telewizora. Pamiętajmy też, że możemy oddać tylko urządzenie tego samego typu, na przykład za kuchenkę elektryczną oddajemy kuchenkę. Zużyte baterie można wrzucać do pojemników, które wystawiane są w sieciach handlowych i dużych sklepach. Możliwości pozbycia się elektroodpadów w sposób, który nie zagraża środowisku jest naprawdę bardzo wiele. Elektrośmieci nie muszą trafiać na wysypisko. Pamiętajmy, że wyrzucając je do śmietnika narażamy się na wysoką karę grzywny. Za taki czyn możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych.

Zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne nie mogą zostać wyrzucone do śmietnika. W ich podzespołach jest dużo szkodliwych substancji (azbest, chrom, kadm, rtęć), które mogą uszkadzać nasze błony śluzowe, wywoływać raka płuc, uszkadzać wątrobę. Wyrzucanie ich jest zabronione przepisami ustawy. Przestrzegajmy jej zapisów w trosce o siebie i środowisko.